Що означає, якщо обсипало після ангіни і антибіотиків?

985fe2d50b450b9d338147603a273fae Що означає, якщо обсипало після ангіни і антибіотиків?Висип після прийому антибіотиків при ангіні — явище не часте, але і не виключно рідкісне. Якщо вас або вашу дитину обсипало після ангіни і антибіотиків, то у цього можливі три причини:

  • Основна — алергія на сам антибіотик. Виникає, якщо раніше хворий приймав цей препарат або ліки на основі речовини, близького за своєю хімічною структурою. Наприклад, перехресну гіперчутливість викликають все β-лактамні антибіотики, в числі яких речовини пеніцилінового та цефалоспоринового рядів. Це означає, що якщо раніше хворий пив, наприклад, амоксицилін (засіб пеніцилінової групи), то при наступному лікуванні його може обсипати як після прийому цефадроксила (антибіотик-цефалоспорин, але також відноситься до β-лактамних засобів), так і при прийомі ампіциліну (теж речовини групи пеніцилінів). Перехресна гіперчутливість між антибіотиками різних груп трапляється рідше, ніж між антибіотиками всередині однієї групи. Тобто після прийому того ж амоксициліну в наступний раз швидше обсыпет від феноксиметилпеніциліну (теж пеніциліну), ніж від цефадроксила. У той же час, практично виключена перехресна гіперчутливість між пеніцилінами та макролідами, цефалоспоринами і макролідами, і так далі. Важливо те, алергія на антибіотик не може виникнути, якщо взагалі ніколи раніше хворий не приймав цих коштів;

    f596a029005974722a90b76599343e56 Що означає, якщо обсипало після ангіни і антибіотиків?

    Зверху — молекула пеніциліну, знизу — цефалоспорину. Червоним кольором виділено загальний елемент, на який і виникає перехресна алергія.

  • Алергія на засіб симптоматичної терапії — жарознижуючу, знеболюючу, протизапальну. Ангіна рідко лікується без використання таких препаратів, а після них цілком може обсипати. Характерно, що в подібних ситуаціях хворі грішать в першу чергу на антибіотики, оскільки вважають їх більш небезпечними і шкідливими. У той же час, при ангіні зазвичай застосовується більше допоміжних препаратів, антибіотиків, і насправді алергія на них більш вірогідна. Знову ж таки, щоб обсипало після прийому допоміжного засобу, раніше воно вже повинно було застосовуватися;
  • Рідкісний випадок: обсипало після ампіциліну або амоксициліну, якщо сама ангіна була ускладненням попереднього її інфекційного мононуклеозу, або був неправильно поставлений діагноз, хворий вболівав саме мононуклеозом, а його лікували антибіотиками. У 95% випадків при використанні саме двох зазначених препаратів при мононуклеозі на тілі хворого з’являється висип. Але ця ситуація вкрай рідкісна з-за того, що лікарі при мононуклеозі не використовують антибіотики взагалі (це вірусна хвороба), і допустити таку помилку може тільки неспеціаліст, намагається лікувати ангіну самостійно вдома. Як ускладнення мононуклеозу ангіна або інша хвороба, що потребує антибактеріальної терапії, також виникає рідко.
  • 5ae3eea9f91bab37580b532d8073d734 Що означає, якщо обсипало після ангіни і антибіотиків?

    Модель вірусу Епштейна-Барр, що викликає інфекційний мононуклеоз

    На замітку

    Ні лікарі, ні вчені не можуть пояснити причин появи висипки у відповідь на прийом амоксициліну та ампіциліну при інфекційному мононуклеозі. У цьому випадку обсипати може, навіть якщо антибіотик ніколи не застосовувався раніше. Причому на близькі по структурі пеніциліни — феноксиметилпеніцилін, біцилін — подібної реакції не спостерігається.

    Щоб точно з’ясувати причину висипу, потрібно показатися лікарю. Але ще до цього запідозрити алергію на антибіотик можна, якщо раніше лікував хворий які-небудь захворювання засобом, тим же, що і в останній раз, або на основі спорідненого діючої речовини.

    Якщо антибіотик застосовується вперше, можна припустити алергію на якийсь допоміжний засіб.

    Нарешті, якщо хворий сам собі діагностував ангіну в домашніх умовах і призначав ліки, цілком можливо, він помилився в діагнозі. Яка версія правильна, скаже лікар.

    Читайте докладніше про те, як здійснюється зміна антибіотика при ангіні…

    Відео: Поради лікаря по діагностиці та лікуванню лікарської алергії